| Weight | 245 kg |
|---|---|
| Material | Solid iron |
| Material thickness | 6-10 mm (approx. 0.23-0.39 in.) |
| Number of entrances | 8 |
| Internal diameter | 350 cm (approx. 11.4 ft.) |
| External diameter | 370 cm (approx. 12.1 ft.) |
| Post height | 220 cm (approx. 7.2 ft.) |
| Clear entrance width | 110 cm (approx. 3.6 ft.) |
| Side passage height | 165 cm (approx. 5.4 ft.) |
| Central passage height | 220 cm (approx. 7.2 ft.) |
| Overall height | 300 cm (approx. 9.8 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
Most of our customers assemble their gazebos themselves.
Your delivery will include detailed assembly instructions that will guide you step by step through the process of setting up your gazebo. The tools required for assembly vary depending on the pavilion model. To assemble the Florence pavilion, you will need the following tools:
To anchor the gazebo to the ground, you will need 8x M8 threaded rods.
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £195.00
All Downloads for our Firenze gazebo are available here.
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.