| Weight | 221 kg |
|---|---|
| Material | Solid iron |
| Material thickness | 2-10 mm (approx. 0.078-0.39 in.) |
| Number of entrances | 4 |
| Clear entrance width | 284 cm (approx. 9.3 ft.) |
| Entrance height | 210,80 cm (approx. 6.9 ft.) |
| Overall height (gazebo) | 269 cm (approx. 8.8 ft.) |
| Post height | 229,80 cm (approx. 7.5 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
The Genova gazebo measures 3 x 3 m (approx. 10 x 10 ft.) . You will need a total surface area of 308 x 308 cm (10,105 x 10,105 ft.) for this model, including the size of the square base plates for the posts. With a total height of 269 cm (approx. 8,86 ft.) , it has four openings and weighs a total of 221 kg (487,22 lb).
Most of our customers assemble their gazebos themselves. Detailed assembly instructions are provided upon delivery. These will guide you step by step through the assembly of your gazebo. The tools required for assembly depend on the model you have chosen. We have listed everything you need to assemble your model here:
You will need 16x M12 threaded rods to anchor it to the ground.
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £249.00
All Downloads for our Genova gazebo are available here.
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.