| Weight | 161 kg |
|---|---|
| Material | Solid iron, Solid iron |
| Material thickness | 6-10 mm (approx. 0.23-0.39 in.) |
| Number of entrances | 6 |
| Internal diameter | 262 cm (approx. 8.5 ft.) |
| External diameter | 290 cm (approx. 9.5 ft.) |
| Post height | 220 cm (approx. 7.2 ft.) |
| Clear entrance width | 110 cm (approx. 3.6 ft.) |
| Side passage height | 165 cm (approx. 5.4 ft.) |
| Central passage height | 220 cm (approx. 7.2 ft.) |
| Overall height | 300 cm (approx. 9.8 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
Most of our customers assemble their gazebos themselves.
Detailed assembly instructions are provided upon delivery. These will guide you step by step through the assembly of your gazebo. The tools required for assembly depend on the model you choose. We have listed everything you need to assemble your model on the second page of the assembly instructions.
REQUIRED EQUIPMENT:
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £195.00
All Downloads for our Milano gazebo are available here.
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.