| Material | Solid iron, Solid iron |
|---|---|
| Material thickness | 2-10 mm (approx. 0.078-0.39 in.) |
| Weight | 300,5 kg (approx. 662.4 lbs) |
| Number of entrances | 8 |
| Clear entrance width | 188 cm (approx. 6.1 ft.) |
| Overall height (gazebo) | 310,50 cm (approx. 10.1 ft.) |
| Post height | 229,80 cm (approx. 7.5 ft.) |
| Perimeter | 8000 cm (approx. 262.4 ft.) |
| Entrance height | 210,80 cm (approx. 6.9 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
The Palermo Gazebo measures 4 x 4 m (approx. 13 x 13 ft.). You will need a total area of 408 x 408 cm (approx. 13.39 x 13.39 ft.) for this model, including the size of the square base plates for the posts. With a total height of 310.5 cm (approx. 10.19 ft.) , it has four openings and weighs a total of 311 kg (approx 685 lbs).
Most of our customers assemble their gazebos themselves. Detailed assembly instructions are provided upon delivery. These will guide you step by step through the assembly of your gazebo. The tools required for assembly depend on the model you have chosen. We have listed everything you need to assemble your model here:
You will need 32x M12 threaded rods to anchor it to the ground.
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £295.00
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.