| Weight | 86,5 kg |
|---|---|
| Material | Solid iron |
| Material thickness | 6-10 mm (approx. 0.23-0.39 in.) |
| Number of entrances | 6 |
| Clear entrance width | 82 cm (approx. 2.6 ft.) |
| Side passage height | 166 cm (approx. 5.4 ft.) |
| Central passage height | 195 cm (approx. 6.3 ft.) |
| Overall height | 265 cm (approx. 8.7 ft.) |
| Post height | 200 cm (approx. 6.5 ft.) |
| Internal diameter | 180 cm (approx. 5.9 ft.) |
| External diameter | 210 cm (approx. 6.8 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
Most of our customers assemble their gazebo themselves.
Your delivery will include detailed assembly instructions that will guide you step by step through the process of assembling your pavilion. The following tools are required to assemble the Siena gazebo:
You will need 6x M8 threaded rods to anchor it to the ground.
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £195.00
All Downloads for our Siena gazebo are available here.
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.