| Weight | 460 kg |
|---|---|
| Material | Solid iron, Solid iron |
| Material thickness | 6-10 mm (approx. 0.23-0.39 in.) |
| Number of entrances | 12 |
| Internal diameter | 532 cm (approx. 11.4 ft.) |
| External diameter | 550 cm (approx. 18 ft.) |
| Post height | 235 cm (approx. 7.7 ft.) |
| Clear entrance width | 113 cm (approx. 3.6 ft.) |
| Side passage height | 163 cm (approx. 5.3 ft.) |
| Central passage height | 218 cm (approx. 7.1 ft.) |
| Overall height | 340 cm (approx. 11.1 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
Most of our customers assemble their gazebo themselves.
Your delivery will include detailed assembly instructions that will guide you step by step through the process of assembling your pavilion. To assemble the Toscana gazebo, you will need the following tools:
To anchor the gazebo to the ground, you will need 12x M8 threaded rods.
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £395.00
All Downloads for our Toscana gazebo are available here.
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.