| Weight | 260 kg |
|---|---|
| Material | Solid iron, Solid iron |
| Material thickness | 6-10 mm (approx. 0.23-0.39 in.) |
| Number of entrances | 8 |
| External length | 400 cm (approx. 13.1 ft.) |
| External width | 285 cm (approx. 9.3 ft.) |
| Height | 290 cm (approx. 9.5 ft.) |
| Wind load (Beaufort scale) | 10 |
Complete the ordering process directly online via our shopping basket.
Most of our customers assemble their pavilion themselves.
Your delivery will include detailed assembly instructions that will guide you step by step through the process of setting up your pavilion. The tools required to assemble the Verona pavilion are listed below:
You will need 8x M8 threaded rods to anchor it to the ground.
Within the United Kingdom, the following delivery costs apply to your order: £249.00
All Downloads for our Verona gazebo are available here.
Designed in Germany. Manufactured in Europe.
Solid, weather-resistant and particularly durable.